İstanbul Esenler

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Esenler ilçesi, kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Güngören, batıda Bağcılar ilçeleri bulunur.1993 senesinde Esenler ilçe olmuştur. Yerleşim alanının fazla olmasından dolayı Esenler sanayi merkezi olmamıştır. İstanbul Şehirlerarası Otobüs Terminali bu ilçemizde yer almaktadır.

Bizanslılardan kalma bu yerleşim yerlerinde yaşayan eski kişiler Rumlardır. Cumhuriyet zamanında Rumların Yunanistan’a gitmesiyle birlikte buraya Türkler yerleştirilmiştir. 1937-1940 yıllarında isimleri Esenler ve Atışalanı olarak değişmiştir.  Bu ilçe tarih bakımından fazla donanımlı değildir. Kilise, su terazisi, Üçyüzlü, Ayazma Çeşmesi mimari olarak bulunur. Bizans ve Osmanlı zamanından kalan eserler bunlardır. Tekstilkent bu ilçenin sanayileşmesine iyi bir örnek oluşturmaktadır. Ayrıca Bayrampaşa’da kuru meyve ve sebze halinin açılması ile birlikte Esenler fazla göç sebebi olmuştur.

İlçeye yakın bölgelere açılan alışveriş merkezleri, otel, sinema, paintball gibi ilgi gören yerler burayı daha da cazip kılmaktadır. Fazla sanayinin olmaması nüfusun yoğun alması nedeniyle Esenler kişilerin vakit geçireceği yeşil alanın fazla olmaması sebebiyle kapalı alanlarda etkinlikler düzenlenmektedir. Halı saha, basketbol, paintball, sinema gibi faaliyet gösteren yerlerin olması insanları yaşanılacak yer olarak teşvik oluşturmaktadır.

© 2018 Hey Paintball İstanbul